31.12.2022 12:00:00

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Türkiye’nin yaz turizminde “turizm başkenti” olarak anılmaktadır. Akdeniz bölgesinde yer alan Antalya’nın harika denizi, gezip görülecek onlarca kültürel, tarihsel alanları bulunmaktadır. Hem doğası hem de denizi ile adeta yeşil ile denizin kusursuz olarak buluştuğu bir yer olan Antalya, yerli yabancı her turistin gezip keşfetmesi gereken bir yerdir.

ALTINKUM PLAJI

Altınkum Plajı

İncecik altın tozu gibi olan kumları sayesinde bu ismi alan Altınkum plajı, buraya geldiğiniz de harika genişlikte bir kumsal ile karşı karşıya kalacaksınız. Kızılçam ağaçları ile çevrili olan bu plajın keyfini ve denizinin güzelliğini yaşamadan tecrübe etmeden dönmeyeceğinize eminiz. Ayrıca Altınkum plajının incecik kumları romatizma hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu da halk arasında söyleniyor.

DÜDEN ŞELALESİ

Düden Şelalesi

Antalya botunca ilerleyen Düden nehri iki kola ayrılır ve Türkiye’nin en görkemli şelalelerinden birisi olan Düden Şelalesi’nden geçerek Akdenizin serin sularına dökülüyor. Antalya Lara’ya geldiğinizde aşağı Düden’e çok yakın bir konumdasınız demektir. Ortalama 40 metreye ulaşan falezlerden tüm ihtişamıyla denize dökülen suların ferahlatan havasında adeta yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz, Ayrıca şelale etrafında park ve mesire alanları da mevcut.

PERGE ANTİK KENTİ

Perge antik kenti bir çok döneme ev sahipliği yapmış ki bu dönemler arasında Roma, Bergama Krallığı, Bizans, Büyük İskender dönemi gibi harika zamanlara tanıklık etmiş olan bu tarihi kent, Asıl önemli olması sadece tarihi yapıları ile değil St. Paul’un iki defa ziyaret ettiği için Hristiyan dünyasında da çok önemli bir yere sahiptir.

Sağlam bir şekilde ayakta duran stadyum, kentin girişinde göreceğiniz ilk yapıdır. Roma hamamı, şehrin merkezi sayılan agora, nekropol ve anıtsal çeşme görebileceğiniz diğer yapılar olarak gözümüze çarpıyor. Yüzyıllar önce filozoflara ev sahipliği yapmış olan Perge Antik Kenti’nin ortasından geçen su kanalı ise buraya bir “su şehri” konumuna taşımıştır

KALEİÇİ

Kaleiçi

Arnavut kaldırımlı dar sokakları, taş ve ahşap mimarisine sahip tarihi Osmanlı konakları, ile tarih kokan Kaleiçi, en popüler gezi rotalarından birisidir. Hıdırlık kulesi, Karatay Medresesi, Yivli Minare ve Şehzade Korkut Camii olmak üzere bir çok tarihi hazineyi içerisinde bulunduran Kaleiçi’ne dört mevsim gönül rahatlığı ile gelebilirsiniz

Kaleiçi’nin bir diğer harika noktası ise Hadrianus Kapısı buraya geldiğiniz de fotoğraf çekilmeden duramayacaksınız.

ANTALYA MÜZESİ

1.Dünya savaşı’nda işgalcilerden kurtarılan tarihi eserlerin sergilenmesi amacıyla 1922 yılında Kaleiçi Yivil Camii’nde açılan Antalya Müzesi, 1972 Konyaaltı Caddesinde ki yeni adresine taşındı 30 bin metrekare gibi geniş bir alanı kapsayan Antalya Müzesi, 14 sergi odasında Pisidya ve Pamfilya bölgelerinde yapılmış olan kazılarda ki çıkmış olan yüzlerce tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

Bahçesinde ki Roma sütunları, Helenistik dönem heykelleri ve Lidya lahitlerini görebileceğiniz tarihi açıdan çok zengin bir açık hava bölümüne sahiptir.

Uluslararası alanda bir çok ödül kazanan Antalya Müzesi, Anadolu tarihine çok farklı açıdan tanımanızı sağlayacaktır. Tabiat tarihi salonu, imparator salonu, seramik eserler salonu, tanrılar salonu, gibi mutlaka görmeniz gereken müzeler arasındadır.

ANTALYA OYUNCAK MÜZESİ

2011 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ziyaretçilerine kapılarını açan Antalya Çocuk Müzesi, Türkiye’nin İzmir ve İstanbul’dan sonra açılan 3.oyuncak müzesi olma özelliğini taşıyan müzede 3 binden fazla oyuncak sergileniyor. Genç, yaşlı herkesin gezip görmesi gereken bir müze olarak gözümüze çarpıyor.

Yıllar içinde değişen oyuncakları yakından görebileceğiniz bu müzede ayrıca sevilen çizgi film karakterleri, Red kit, Keloğlan, Temel Reis, Şirinler gibi çizgi film karakterlerinin heykellerini de görebilirsiniz.

PHASELİS ANTİK KENTİ

PHASELİS ANTİK KENTİ

Antalya merkeze 54 km uzaklıkta bulunan Phaselis, el değmemiş muhteşem koyu hem de M.Ö 7.yüzyılda inşa edilen Phaselis Antik Kenti ile Antalya’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Rodoslu denizciler tarafından kurulduğu düşünülen bu antik kent, döneminin en büyük ticaret merkeziydi içerisinde 3 tane antik liman bulunması bize küçük bir ipucu vermektedir.

Antik dönemde her zaman hareketli olan şehir, Helenistik dönemde inşa edilen devasa tiyatrosu ve çarpıcı Roma su kemerleri ve Agora tarihi caddelerini keyifle gezmek sizi o dönemlerdeymiş gibi hissettirecektir.

Phaselis Koyu, çam ormanlarının sardığı Antalya’nın saklı cennetlerinden biri olarak biliniyor. Kalabalıklardan uzak ıssız bir koyda denize girmek isteyenlerin ilk tercih olarak görülüyor. Ayrıca koy da yapılan dalış turları ile bu antik kentin su altı zenginliklerini de keşfedebilirsiniz. Antalya’nın en güzel yerlerinden biri olan Phaselis Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 888
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz