31.12.2022 09:25:00

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın ili Türkiye’nin Ege bölgesinde yer almaktadır. Her açıdan zengin olan Aydın toprakları, birçok medeniyete ev sahipliği yapması ile birlikte kültürel ve tarihi açıdan çok zengin bir yerdir.

Aydın’da gezilecek o kadar çok yer vardır ki Müzelerden Denizlere, Doğasından, Antik Kentlerine kadar gezip göreceğiniz onlarca yer mevcuttur.

ARPAZ BEYLER KONAĞI

Tarihi öneme sahip bir yapı olan Arpaz Beyler Konağı, 19.yüzyıla ait bir yapıdır. Arpaz Beyi Hacı Hasan Bey’e ait olan bu konak, geçmişten günümüze bir çok kez zarara uğramıştır. Konağın içerisinde çeşitli odalar, tavanlarda çarkıfelek motifleri, erzak dolapları, bulunmaktadır. Konağın tam karşısında yer alan Arpaz Kalesi konağın güvenliğini sağlamak amacıyla tam karşısına kurulmuştur. Etkileyici görüntüsü ile Aydın’a gelen ziyaretçileri bekliyor.

ZEUS MAĞARASI

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, oldukça ilginç bir yapı olarak dikkatimizi çekmektedir. Denizin tuzlu suyu ile dağlardan gelen tatlı suyun karışması ile birlikte dört mevsim 5 derecelik bir soğuklukta bir su olmasını sağlamaktadır.

Mağarada çamur ve su vardır. Bu çamur yöre halkı tarafından şifa kaynağı olarak görülmektedir. 10-15 metre derinliği olan mağarada Aydın’ın saklı cenneti olarak görülüyor. Mağara Kuş Adası Milli Parkında yer almaktadır.

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ

Afrodisias Antik Kenti M.Ö 1.yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği düşünülen bu antik kent, farklı devletlerin etkisi altında kaldığını bize yansıtıyor. Günümze çok güzel bir şekilde ulaşan bu antik kent içerisinde bir çok eseri de barındırıyor. Sebastian, Meclis Binası, Afrodit Tapınağı, tiyatrosu ve belki de dünyanın en iyi şekilde korunmuş stadyumu bulunmaktadır. Stadyumun 30 bin kişilik oturma alanı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Afrodisias Antik Kenti’nin bir de Afrodisias Müzesi bulunmaktadır. Bu müzenin içerisinde farklı kazılardan çıkartılan tarih öncesi eserleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Çok zengin bir müzeye sahip olan Afrodisias Müzesi, Geç Helenistik döneme ait Afrodisias Heykeltıraş Okulu’nun heykelleri, kabartmaları ve eserleri sergilenmektedir.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Halk arasında Kuşadası Milli Parkı olarak da bilinen, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Parkı, Anadolu’da yetişen tüm bitki türlerini tek bir noktada toplamıştır. Yaklaşık olarak 28 bin hektarlık bir alanda kurulan bu Milli Park’ın içerisinde 260’a yakın kuş türü barınmaktadır. Ayrıca 804 adet bitki, 28 memeli çeşidi ve 42 farklı sürüngen çeşidi yer almaktadır. Zeus Mağarası da bu Milli Park içerisinde yer almaktadır.

İçerisinde Kuş Gözetleme kulesi bulunan parkta yüzlerce kuş türünü gözlemleyebilir. Botanik turu ile bitkileri inceleyebilir ya da Park’ın içinden bisiklet kiralayarak yeşillerin içinde bisiklet turu yapabilirsiniz.

DİDYMA ANTİK KENTİ

Aydın’da yaşamış olan bir çok medeniyetin var olduğu bilinmektedir. Bu medeniyetlerin de Antik kentleri Aydın iline miras olarak kalmıştır. Bu miraslardan birisi olan Didyma Antik Kenti, bir çok uygarlığın üstünde yaşamını sürdürdüğü bir kent olduğu bilinmektedir. Üzerinde geçen binlerce yıla rağmen tüm ihtişamı ile günümüze kadar ulaşmıştır. Bu Antik Kentin içerisinde iki tane çok önemli eser bulunmaktadır. Apollon Tapınağı ve Medusa Figürü bulunmaktadır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapıların başında gelmektedir.

KURŞUNLU MANASTIRI

Kurşunlu Manastırı 11.yüzyıla ait olduğu düşünülen tarihi bir yapıdır. Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Manastırın içerisinde bulunan Keşiş odaları, sur mahzeni, kiler, mezarlık ve mutfağı günümüzde gezilebilir alanları olarak bilinmektedir. Uzun yıllardan beri ayakta olmasından dolayı zararlarda görmüş olsa da Aydın ziyaretiniz de mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

YÖRÜK ALİ EFE MÜZESİ

Yörük Ali Efe Müzesi, Kuva-i Milliye komutanı olarak bilinir. Vasiyetinde yazan “Halkı iyidir, toprağı sever, toprağını seven, insan sever. Ben orada rahat ederim” Sözlerinden dolayı Yenipazar ilçesine defnedilen Yörük Ali Efe, yaşadığı ev müze haline getirilmiştir. Eşyaları ile birlikte müze içinde hem şahsi eşyaları hem de kurtuluş savaşına ait fotoğraflar sergilenmektedir.

ALABANDA ANTİK KENTİ

ALABANDA ANTİK KENTİ

Karia tipi tarihi yapıların sergilendiği Alabanda Antik Kenti’nde, Hitit döneminden Roma dönemine kadar pek çok farklı medeniyetin izleri görülmektedir. İçerisinde meclis binası, iki tapınak, agora ve tiyatro bulunuyor. Arkeolojik olarak kazılar yapılan bu alan Aydın’ın önemli antik kentleri arasındadır. Bölge de yapılan kazılarda çıkartılan eserler Aydın ve İzmir Arkeoloji Müzelerinde sergilenmektedir.

AYDIN ARKEOLOJİ MÜZESİ

Aydın Arkeoloji Müzesi içerisinde sergi salonu, çok amaçlı salon, çocuk atölyesi barındıran bölgelerden oluşmaktadır. Aydın’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen tarihi eserlerin çıkarılıp sergilendiği bu müze, arkeoloji meraklılarının görmek isteyeceği bir yer.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 3902
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz