1.01.2023 18:50:00

Beykoz'da Gezilecek Yerler

Beykoz'da Gezilecek Yerler

İstanbul’un en sevilen ilçelerinden birisi olan Beykoz, yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerine bölgenin yerel halkına mis gibi bir hava ve ortam sunuyor. Pek çok etkinliğe katılabileceğiniz alanları bünyesinde bulundurması ve tarihi yapılara sahip olması da Beykoz’un tercih edilme sebepleri arasında. Hafta sonlarınızı değerlendirmek adına da tercih edebileceğiniz Beykoz’da gezilecek yerler listesini sizler için derledik. Kaliteli bir zaman geçirebilmek adına listemizi okumanızı ve bu rotada hareket etmenizi öneriyoruz. Gelin bu listeye beraber bakalım.

Riva

Riva

Karadeniz kıyısı doğrultusunda uzanan Riva, ilçe merkezi olan Beykoz’dan yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunan bir yer. Bir dönemler Rum Köyü olarak değerlendirilmiş olan bu alan muhteşem bir doğaya sahip yerler arasında. Yemyeşik ağaçları ve masmavi denize sahip olan konumuyla turistlerin ilgisini çekmekte. Dilerseniz yaz tatillerinde dilerseniz de hafta sonları tatillerinizde değerlendirebileceğiniz bir yer olma özelliğinde. Bungalov ve otel gibi farklı konaklama seçeneklerinizin olduğunu da belirtmeliyiz.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

Tarihi güzellik görmek isteyen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi olarak Anadolu Hisarı’nı söyleyebiliriz. Oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuş olan hisar, fotoğraf çekmek isteyn kişilerin de uğrak yerleri arasında. Osmanlı döneminden kalmış olan bu yapı içerisinde 4 kule yer almakta. Dilerseniz etrafında yer alan restoranlarda Türk mutfağından lezzetleri de tadabilirsiniz.

Kanlıca

Osmanlı döneminden kalma yapılardan bir diğeri de Kanlıca bölümünde yer alıyor. İçerisinde bulunan Mihrabat Korusu’ndan dolayı da sıklıkla ziyaret edilen yerlerden birisi olmakta. Meşhur Kanlıca Yoğurdu’nu da tatmadan ziyaretinizi sonlandırmayın.

Kavacık

İstanbul Boğazı’nı uzaktan görmek isterseniz Kavacık’a gitmelisiniz. Doğası ile sizleri büyüleyecek olan Kavacık, mesire alanları imkanı da sunmakta olan yerlerden. Dilerseniz hafta sonlarınızda piknik yapmak için burayı tercih edebilirsiniz. Yine çevresinde yer alan restoranlarında oturup dinlenme imkanı da bulabileceksiniz.

Polonezköy

Doğa yürüyüşlerinin Beykoz’da vazgeçilmez noktalarından birisi olan Polonezköy, ilçe merkezinden 10 kilometrelik bir mesafede yer almakta. Bundan dolayı da yerli halkı tarafından da sıklıkla ziyaret edilmekte. Alanın 1842 yılında Polonya prensi tarafından kurulduğu biliniyor. Mimari açıdan bakıldığında ise Polonya köy mimarisinin alanda bulunduğu görülüyor. Farklı mimari yapılar görmek ve doğa ile baş başa kalmak isterseniz mutlaka bu alanı ziyaret etmelisiniz.

Anadolu Kavşağı

Sahil kenarında oturup büyüleyici denizin tadını çıkarmak isteyen kişilerin Anadolu Kavşağı’nı ziyaret etmelerini öneriyoruz. Kenar kısımlara dizilmiş olan balık restoranlarında oturup taptaze balıkların tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca tekne turları ile keyifli dakikalar yaşamanız da mümkün olacak.

Poyrazköy

Balıkçı teknelerinin limanı özelliğinde olan Poyrazköy, yabancı turistlerin de İstanbul’da ilgisini çeken yerlerden birisi. Bünyesinde yer alan oteller sayesinde konaklamak da mümkün hale gelmekte. Tertemiz sulara sahip olması yerli ve yabancı turisti kendine çeken özellikler arasında.

Hidiv Kasrı

1907 yılında inşa edilmiş olan yapı, denizin karşısında yemyeşil bir alan içerisine yapılmış durumda. İçerisinin ücretsiz bir şekilde gezilmesi de mümkün. İçerisinde yer alan dönem mobilyalarını da yakından görebilmeniz olanaklı hale gelecektir. Ayrıca Hidiv Kasrı’nın çevresinde yapılan yürüyüşlerin de unutulmayacağını belirtmeliyiz.

Anadolu Feneri

Dilerseniz özel arabanızla dilerseniz de minibüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz Anadolu Feneri, 20 metre yüksekliğindeki bir tepeye konumlanmış durumda. 1956 yılında inşasının tamamlandığı bilinen bu fener, özellikle akşam saatlerinde daha farklı görüntüye sahip olmakta. Günbatımını izleme şansına sahip olabileceğiniz bu alana akşam vakitlerinde gelmenizi öneriyoruz.

Yoros Kalesi

Yoros Kalesi

Diğer bir adı Ceneviz Kalesi olan bu kale, Bizans döneminden kalmış olan bir yapı olma özelliğinde. Tarihi bir kale olma özelliği sayesinde Bizans’tan kalma eserleri yakından gözlemleme şansını burada bulabileceksiniz. 14. yüzyılda Türkler’in eline geçmiş olan kalenin Osmanlı döneminde faal olarak kullanım sağladığı bilinmekte.

Göksu Deresi

Derenin her iki kısmında da yer alan balıkçı sandalları bu alanda muhteşem fotoğraflar çekebilmenize imkan tanıyacak. En sevilen yerlerde birisi olan Göksu Deresi, çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz alanları bulundurmakta. Ayrıca yürüyüşünüz sonrasında balıkçı restoranlarına oturup manzara karşınızda lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

Polonozköy Tabiat Parkı

Şehirden uzaklaşmak isteyen kişilerin her zaman tercih ettiği yerler arasında bu tabiat parkını saymamız mümkün. İlçeden yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta yer aldığı için de sıklıkla ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır. İçerisinde yer alan kır bahçelerinde organik ürünlerle bir araya getirilmiş olan kahvaltıları tatma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 8368
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz