6.01.2023 18:45:00

Beylerbeyi Gezilecek Yerler

Beylerbeyi Gezilecek Yerler

İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Beylerbeyi, aynı zamanda hem tarihi dokusu hem de yeşili ve mavisiyle İstanbulluların gezmek için en çok tercih ettiği semtlerden biri.

Avrupa ile Asya kıtalarını birbirine bağlayan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakası ayağında yer alan Beylerbeyi, Üsküdar ilçesine bağlı. Yine İstanbul’un en güzel semtlerinden olan Kuzguncuk ve Çengelköy’ü birbirine bağlayan bir konumda.

Semt bugünkü adını Sultan III. Murad zamanındaki Beylerbeyi Mehmed Paşa’nın burada köşkünün yer almasından alıyor.

Semt; içerisinde iskele, köşk, saray, çeşme gibi birçok tarihi yapıyı barındırmakta. Ayrıca sahil şeridi boyunca yer alan ve sıra sıra dizilen yalılar da Beylerbeyi’ne ayrı bir güzellik katmakta.

Beylerbeyi’ne ulaşım

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu ayağında yer alan Beylerbeyi semti, hem toplu taşıma ile hem de özel araçlar ile ulaşımı oldukça kolay bir konumda bulunuyor.

Dilerseniz vapur ile, dilerseniz metrobüs ya da otobüs ile, dilerseniz de kendi özel aracınız ile Beylerbeyi’ne ulaşabilirsiniz.

Beylerbeyi gezilecek yerler

  • Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi’nde gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen mekan elbette ki semtin sembolü haline gelmiş olan, Boğaz’ın incisi Beylerbeyi Sarayı’dır.

Avrupa tarzı barok mimariyle yapılan saray, 70.000 metrekarelik bir alanda yer almaktadır ve bu alanın içerisinde kendi bahçesi ve tesisleri yer almaktadır.

Siz de Kültür Bakanlığı’nın Müze Kartı’na sahip olarak bu müzeyi gezebilir, içerisinde yer alan muhteşem manzaralı tesisinde bir şeyler yiyip içebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

 

  • Tarihi Beylerbeyi İskelesi

Beylerbeyi Sarayı’ndan çıktığınızda ilk durağınız Beylerbeyi’ndeki tarihi iskele olabilir. Burası, manzarası sebebiyle görmeye değer bir nokta.

  • Beylerbeyi (Hamidievvel Camii)

Beylerbeyi İskelesi’nin hemen yanında yer alan Beylerbeyi (Hamidievvel Camii) 1. Abdulhamit zamanında yaptırılmış görkemli bir mabet.

Boğaziçi’nin en güzel camilerinden biri olan Beylerbeyi Camii, 15 Ağustos 1778’de ibadete açılmış.

Bu cami de tıpkı Beylerbeyi Sarayı gibi Avrupa tipi Barok mimarisiyle inşa edilmiş olup tarih içerisinde pek çok kez yangın gibi felaketler sebebiyle restore edilmek durumunda kalmış.

  • Tarihi Beylerbeyi Hamamı

Beylerbeyi Hamamı, aynı ismi taşıdığı Beylerbeyi Camii’nin güneyinde yer alan tarihi bir hamam.

Osmanlı hamamlarının en tipik örneklerinden biri olan Beylerbeyi Hamamı, 1778 yılında Rabia Sultan tarafından yaptırılmış.

Günümüzde Yalıboyu Caddesi üzerinde yer alan hamam, hizmet vermeye devam etmekte.

  • Beylerbeyi Parkı

Beylerbeyi Parkı, Beylerbeyi Sarayı ile Beylerbeyi İskelesi arasında yer alan güzide bir park. Denize sıfır mesafede olan park, manzarası ile gelenleri büyülemekte.

Eğimli bir yapıya sahip olan park içerisinde yeşil alanlar ve oturmak için banklar bulunuyor.

Özellikle yaz akşamları vatandaşların akın ettiği bu park, tek başınıza ya da ailenizle gelip vakit geçirmek için oldukça ideal.

Fakat her deniz kıyısı olduğu gibi bu park da kışın ve sonbaharda bolca rüzgar alıyor. O sebeple, bu mevsimlerde gitmeden önce sıkı giyinmenizde fayda var.

  • Beylerbeyi Go-Kart

Beylerbeyi sahiline yürüme 10 dakika mesafede bulunan Beylerbeyi Go Kart tesisi, özellikle bölgedeki gençler tarafından sıkça gidilen bir eğlence merkezi.

Her ne kadar adı Go Kart tesisi olsa da içinde zeplin, masa tenisi, mini-basketbol alanı, atış poligonu gibi seçenekleri de barındırıyor.

Üstü açık bir yarı olimpik go kart tesisi olduğu için genellikle sonbahar ve kış aylarında kapalı olan tesis, yaz ve ilkbahar aylarında ise hizmet veriyor.

Eğer go-karta ve Formula 1’e meraklıysanız, burada arkadaşlarınızla yarışmaktan çok keyif alacaksınız.

Alman Rimo tipi go-kart araçlarının kullandığı tesiste, aynı anda 8 farklı araçla birlikte yarış gerçekleştirilebiliyor.

  • Beylerbeyi 75. Yıl Stadyumu

Beylerbeyi, adı aynı zamanda futbol ile birlikte anılan bir semt. 1903 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk spor kulüplerinden biri olan Beylerbeyi Spor Kulübü, kurulduğu günden bu yana kadar amatör ve profesyonel liglerde mücadele etmeye devam ediyor.

Beylerbeyi semtinde yer alan Beylerbeyi 75. Yıl Stadyumu ise kulübün maçlarına ev sahipliği yapıyor.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün kuzey tarafında yer alan stadyum, 5 bin 500 koltuk kapasitesine sahip. Stadyum ayrıca son yıllarda Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı’nın iç saha maçlarına da ev sahipliği yapıyor.

Siz de Beylerbeyi’ndeki bu stadyumda bir futbol maçı seyredebilirsiniz.

  • Cafeler, restoranlar, dükkanlar

Beylerbeyi’nde gezilecek yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Semtte yer alan cafe, restoran ve işletmeler özellikle deniz manzaralarıyla büyülüyor.

Ayrıca hediyelik eşya ya da yöresel tatlar denemek için de mekanlar mevcut.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 7109
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz