16.12.2022 13:55:00

Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu, hem yemyeşil ormanları ve doğasıyla hem de birbirinden güzel doğal güzellikleriyle dört mevsim canlı bir yer. Yaylalarından, göllerine, otantik yapıtlarından travertenine kadar Batı Karadeniz’in en turistik yerlerinden biri. Hem İstanbul’a yakınlığı hem de tatil olanakları sebebiyle doğa özlemiyle buraya akın edenler şehrin dinginliğinde huzur buluyor.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parku

1965 yılında milli park olan Yedigöller’de Büyükgöl, Deringöl, Küçükgöl, Sazlıgöl, Seringöl, Nazlıgöl ve İncegöl bir arada bulunmaktadır. İçlerinde en büyüğü olan Büyükgöl’de canlı alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Birçok ağaç türünün ve bitkinin yer aldığı ormanların arasındaki bu park dört mevsim ayrı seyir zevkleri sunmakta. Birçok canlı ekosistemine ev sahipliği yapan milli parkta başta yabani hayvanlar olmak üzere tavşanlar, sincaplar e kuşlarda bir arada bulunmaktadır. Aynı zaman da kamp yapıp doğal bir tatil yaşayabileceğiniz bu parkta yer alan bungalov evlerde de kalabilirsiniz.

Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Bolu Gölcük Tabiat Parkı

Suni bir set gölünün etrafını saran çeşit çeşit ağaçlardan oluşan bir doğa harikası burası. Masmavi gölü birbirinden güzel ağaç türleri ve gölün kenarında bulunan Devlet Konukevi” ile yağlı boya tablolarını andıran manzarası sizleri büyüleyecek. Turistik açıdan rövanşta olan bu yerde göknarından gürgenine, çamından kayınına birçok ağacın yuvasıdır. Gölün etrafındaki tesislerde kahve içebilir ve gölün ferah manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri

“Bolu’nun Pamukkalesi” olarak görülen bu yer, hem görünüşü hem çevresindeki yeşilliklerle uyumuyla ilgileri üstüne topluyor. Hem dinlenip hem piknik yapabileceğiniz alanları bulunan Akkaya’da travertenleri gördükten sonra sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Akkaya Travertenleri, yer altından çıkan ve 20 dereceyi aşan sıcaklıklara sahip suyun oluşumudur. Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan travertenlerin Batı Karadeniz’de yer alan tek örnek olması sebebiyle de önemlidir.

Abant Gölü ve Milli Parkı

Abant Gölü Milli Parkı

Bolu şehriyle özdeşlemiş olan Abant Gölü, yaklaşık 18 metre derinliğe sahiptir. Çevresinde birçok bitki türü olan bu yerde kavak, söğüt gibi ağaçların yanı sıra fındık, muşmula ve böğürtlen gibi ağaçlara da rastlamanız mümkün. Bu doğa harikasında endemik bitkilerde bulunmaktadır. Balıkları başta olmak üzere, yabani hayvanları ve kuşları da sevilen bu parkta olta ile balık tutmak, piknik, kamp ve doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Zafer Kulesi

Bolu’nun Göynük ilçesinin simgesi olan Zafer Kulesi, Cumhuriyet Dönemi’nde yapılmıştır. Ahşap yapılı ve üç katlı olan kule ilçenin tepelerinden birine inşa edilmiştir. Bölgenin ilk kaymakamı tarafından yaptırılmış olan bu kule, Milli Mücadeleyi anmak için yapılmıştır. Adını da İstiklal Harbinde gerçekleşen Zaferden alan kule, altıgen yapıdadır.

Seben Kaya Evleri

Kayalardan oluşmuş birbirine yakın olarak yapılmış evlerin bulunduğu Seben’e her yıl birçok turist gelmektedir. Kayadan oluşmuş bu yerleşim yerinde her kat birbirine merdivenlerle bağlıdır. Şu an üç katı ziyarete açık olan Seben Kaya Evlerini ziyaret ederek kaya evlerinin arasında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Tarihi Sit alanı olmasıyla da ünlü bu kayalıkların manzarasına bakan bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz.

Orta Hamam

Bolu Merkez’de yer alan ve Osmanlı Dönemi’nde Yıldırım Beyazdı tarafından yaptırılmış tarihi bir hamamdır burası.  İç mimarisinin özenle tasarlandığı bu yer çifte hamam özelliğini taşımaktadır. Kubbesi ve çatısı başta olmak üzere restore edilmiş olan bu hamama yerliler “Yıldırım Beyazdı Hamamı” da demektedir. Şehrin merkezinde yer alan küçük ve sade yapı tarihi özelliği sebebiyle önem taşımaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Her mevsim farklı güzellikleriyle hayran bırakan Bolu, kış turizmi açısından da mutlaka tercih etmeniz gereken yerlerden biri. Kış sporlarını sevenlerin ilk adresi olan bu yerde yemyeşil ağaçların arasında bembeyaz kayak pistlerinden toplam on üç tane bulunmaktadır. Tüm bu sporların yanında Kartalkaya’da isterseniz açık havada boz pateni deneyimi yaşayabilirsiniz. Bolu’nun karla kaplı yaylalarına da yakın olan kayak merkezi sayesinde isterseniz yaylalarda odun ateşi yanında ısınarak konaklayabilir ve tatilinizi daha da otantikleştirebilirsiniz.

Mudurnu Evleri

Klasik Osmanlı Mimarisine sahip evleri, camiileri ve hamamlarıyla şehrin içinde küçük bir şehir burası. Geleneksel tarzda varlığını sürdüren bu evlerden bazıları günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bu tarihi yerde 8 adet camii, çeşmeler ve hamamların yanı sıra 165 adet konak bulunmaktadır. Tarihi yolculuk yapmak için birebir olan ve Kentsel SİT alanı özelliği taşıyan Mudurnu evlerinin sokaklarında fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Sarot Kaplıcaları

Taşı toprağı kadar şifalı kaplıcalarıyla da ünlü olan Bolu Sarot Termal Evleri, ülkenin dört bir yanında ziyaretçi ağırlamaktadır. Hem sağlık bulup hem turistik gezinize devam edebileceğiniz Sarot Termal Vadisi’nde kaplıcalar ve termal oteller bulunmaktadır. Hem ruhen hem de bedenen dinlenebileceğiniz tatilinizde isterseniz doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Burada yer alan şifalı suların yanında spa ve sauna hizmeti de verilmektedir. Bolu geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken bu yere gittiğinizde pişman olmayacaksınız.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 6442
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz