3.01.2023 09:45:00

Bursa'da Gezilecek Yerler Listesi

Bursa'da Gezilecek Yerler Listesi

Ülkemizde, kültür, doğal güzellikler ve tarihi miras denince aklımıza gelen ilk şehirlerden birisi olan Bursa, Marmara Bölgesi’nin İstanbul’dan sonraki en büyük şehridir. Hal böyle iken gezip göreceğiniz ve keşfetmeniz gereken binlerce harika yerler var demektir.

ULU CAMİ

Bursa kentinin sembol yapılarından olan Ulu Cami, Bursa’yı ziyarete gelen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Yirmi kubbesi olan Ulu Cami, ülkenin iç alanı en geniş camisi olarak biliniyor.

I. Bayezid döneminde yaptırılan cami, içerisinde bulunan hat sanatının en güzel örneklerini taşımaktadır. Ulu cami Bursa Merkezde yer almaktadır.

OSMAN VE ORHAN GAZİ TÜRBELERİ

Osmangazi semtinde karşılıklı bir biçimde yer alan bu iki türbe, Bursa gezinizin rotasını oluşturacak. Osmanlı imparatorluğunun kurucularının naaşlarının bulunduğu türbeler, Bursa Tophane Meydanı’nda yer alıyor.

KOZA HAN

Bursa’ya gelen ziyaretçilerin gezmeden gitmediği bir diğer yer de Koza Han olduğunu söyleyebiliriz. Gezi grupları arasında en çok ziyaret edilen yapılardan birisidir.

Koza Han II. Bayezid tarafından yaptırılan bu Han, Bursa’nın tarihi alışveriş merkezi olarak biliniyor.

İçerisinde ki dükkanlarda neredeyse istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. İpek kumaşlar, eşarplar, şallar, aksesuarlar, hediyelik eşyalar, el işi ürünleri gibi birçok ürünü satın alabilirsiniz.

ULUDAĞ

Bursa’ya geldiğiniz zaman yaz mevsiminin ayrı kış mevsiminin ayrı güzellikleri ile karşılaşacağınıza hiç şüphe yok, o yerlerden birisi de kesinlikle görmeniz gereken yer Uludağ’dır.

Nisan ayında başlayan turist akını Ocak ve Aralık aylarında turist yoğunluğunun zirveye çıkıyor. Bahar aylarında muhteşem doğası ve yeni yeşeren ağaçlarıyla tam bir doğa yürüyüşü için ideal bir yer olan Uludağ, kışın ise kar ile kaplı doğası ve kayak sporunun merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Kışın festivalleri ile de dikkat çeken Uludağ, Teleferik ile de Uludağ’ın zirvesinden Bursa manzarasını izleyebilirsiniz

GÖLYAZI

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Gölyazı son zamanlarda oldukça popüler bir yer olmaya başladı ve turistlerin ilgisini üzerinde toplamaya başladı.

Gölyazı zamanında Apollon Krallığı’nın başkenti olarak biliniyor. Gölyazı içerisinde bir çok gezilecek nokta vardır.

  • Aziz Panteleimon Kilisesi
  • Apollon Tapınağı
  • Eski Rum Evleri
  • Ağlayan Çınar

Mutlaka gezilmesi gereken yerler olarak göze çarpıyor. Doğası ile de dikkat çeken Gölyazı, göl kenarında kuş sesleri arasında kahvaltı etmek için çok güzel bir yerdir. Göl’ün içinde sandal turu da yapabilirsiniz

Zambak tepesine gidip gün batımını oradan izlemek de harika bir deneyim yaşatabilir sizlere Özellikle fotoğraf çekmek isteyenler bu tepeye hayran kalacaklardır.

CUMALIKIZIK KÖYÜ

Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşabilen bu köy Popülerliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir.

Yıldırım ilçesine bağlı, Uludağ’ın eteklerinde olan Cumalıkızık köyü muhteşem manzarası ile birlikte siz misafirlerini selamlıyor. Dizilere, romanlara, filmlere konu olan bu köy, gezi listenizin en başında yer alacaktır. Cumalıkızık evleri burada gezeceğiniz ilk yerler olarak gözümüze çarpıyor. Ahşap, kerpiç ve taş evleri ile öne çıkan yapılar arasındadır. Rengarenk renklere sahip duvarlarıyla ziyaretçilerin önlerinde fotoğraf çekilmek için can attığı yerlerden biridir.

Etnografya Müzesi, Cumalıkızık cami, Küpeli ev diğer görmeniz gereken yerler arasında

Cumalıkızık köyünün bir diğer ilgi çekici yanı ise “Dünyanın en dar sokağına” sahip olması Cin aralığı sokağı olarak bilinen bu noktanın adı Kurtuluş savaşında halkın düşmanlardan kaçıp tepeye ulaşmasından alıyor.

Cumalıkızık köyüne geldiğinizde Serpme kahvaltısını yemeden buradan ayrılmayın yöresel kahvaltılıklarıyla zenginleşen sofrada çok güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

YEŞİL TÜRBE

Bursa’nın simgelerinden olan Yeşil Türbe, şehrin her yerinden görünen ve motifleri ile göz kamaştıran bir yapı olması ile bilinmektedir

15.yüzyıl mimarisi hakkında bize oldukça ipucu veren o döneme ışık tutan iki katlı Yeşil Türbe’de yer alan mihrap, döneminin sayılı eserleri arasında

Tüm duvarları çinilerle kaplı ve bu özelliği ile Osmanlı döneminde kendine has yapılar arasında yer almaktadır.

 MURADİYE KÜLLİYESİ

Bursa’nın tarihi yapıları arasında çok önemli bir yere sahip olan Muradiye Külliyesi, Osmanlıların Bursa şehrinde yaptırdığı son külliye olma özelliğini taşıyor.

Sultan 2. Murat döneminde yapılan külliyenin içinde hamam, cami, medrese ve türbeler var.

Osmangazi de yer alan Muradiye Külliyesi, Bursa merkezde yer alıp, gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

ESKİ AYNALI ÇARŞI

Bursa’da eskiden Orhan Külliyesi’nde bir hamam olan Eski Aynalı Çarşı, Koza Han’ın yanında yer alıyor.

Bugün daha çok antikacıların hizmet verdiği çarşının ismi ise son restorasyon işlemlerinin ardından buraya gelen bir esnafın duvarlara astırdığı aynalardan geliyor. Çarşıda antikacılardan başka kuyumcularda bulunmaktadır.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 5774
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz