19.12.2022 15:55:00

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’ni Balkanlara bağlayan sınır şehri Edirne coğrafi konumu sebebiyle birçok kültür ve medeniyetin önemli bir noktası olmuştur. İçerisinde yer alan ana tren istasyonuyla bir dönem Anadolu ve Avrupa arasında bağlantı kuran bu şehrin limanları da ticaret açısından önem taşımaktadır. Birçok toplumun değerli eserleri olan bu yerde önemli camiiler, kiliseler ve sinagoglar bulunmaktadır. Gezdiğiniz mimari yerlerde Edirne’nin kendine özgü el işçiliklerini, ahşap oymaları, çini ve seramik sanatlarını daha yakından görebileceksiniz.

Selimiye Camii

 

II. Selim Dönemi’nde Mimar Sinan tarafından yapılan bu camii Edirne denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir. İhtişamlı yapısı görkemli minareleriyle Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” olarak bahsettiği bir yapıttır. Osmanlı mimari yapısına camiinin birçok ayrıntısında rastlamanız mümkün. Dış mimarisi kadar iç mimarisinin de büyük bir incelikle tasarlandığı Selimiye Camii’nde mermer, hat ve çini işlemeleri bulunmaktadır. Camii de yer alan ters lale motifi de daha önce burada yer alan lale bahçesine ithafen yapılmıştır. Bu ihtişamlı el işçilikleriyle dolu camii Dünya Miras listesine adını yazdırmıştır.

Büyük Sinagog

Balkanlardaki en büyük mabet olan Büyük Sinagog Fransız Mimar France Depre tarafından yapılmıştır. Neo Morris mimarisi baz alınarak inşa edilen sinagog renkli vitray pencereli ve hoş sarı rengiyle oldukça ilgi çekmektedir. Bölgedeki Yahudi nüfusunun azlığı sebebiyle günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne’de Mimar Sinan tarafından yapılan bir diğer görkemli yapıtta Tarihi Rüstem Paşa Kervansarayıdır. İki bölümden oluşan büyük han ve küçük han olarak iki bölümden oluşan yapı iki katlıdır. Klasik Osmanlı Mimarisi baz alınarak yapılmış olan kervansaray uzunca bir süre aslına uygun olarak kullanılmıştır. Günümüzdeyse restorasyonun ardından otel olarak kullanılmaya başlamıştır.

Karaağaç Tren Garı

1971 yılına kadar TCDD’ye bağlı olarak çalışmış ana tren istasyonudur. Günümüzde Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılmaktadır. İstanbul’dan Avrupa’ya bağlanan ana tren istasyonu Edirne’ye gittiğiniz zaman görmeniz gereken yerlerden biri. Tarihi ve kültürel anlamda Edirne için önemli bir yere sahip Karaağaç Tren İstasyonu, hoş mimari yapısıyla ilginizi çekecektir.

İbrice Koyu

Saroz İbrice Limanı, geçmişte ticaret anlamında kilit noktalardan biriymiş. Günümüzdeyse tertemiz suyunda balıkçı teknelerinin yer aldığı ve dalış meraklılarının ilgi odağı olmuş durumda. Çevresindeki restoranlarda koydan çıkarılan taze balıklar sofraların baş tacı oluyor. Burada yapacağınız dalışlarla sertifikalar alıp başarılı dalgıç olmanız için eğitimler de veriliyor. Su altının ilginç görüntüsünü daha yakından görüp birçok deniz canlısıyla bir araya gelebileceğiniz bu yerde isterseniz sevdiklerinizle masmavi suyuna karşı seyir keyfi de yaşayabilirsiniz.

Meriç Köprüsü

Osmanlı Dönemi’nde keşfedilen yerlerin klasik mimarisine uygun olarak yapılan imar çalışmalarından biri bu köprü. Meriç Nehri üzerinde yer alan köprüde ay ve yıldız motiflerinin yanı sıra çift ejder figürü de bulunmaktadır. Yine Osmanlı Dönemi hoşgörü politikasının izlerinden biri olan kuş evleri de bu köprü de kendine yer edinmiştir Sadece insanlar için değil diğer canlıların varlığını da önemseyen bu yapı zengin kültürel mimari yapının çoğu izini üstünde barındırmaktadır.

Keşan

Edirne’nin plajlarıyla ünlü yerlerinden biridir, Keşan. Erikli’den Uzunkum’a, Yayla’dan Mecidiye’ye birçok sahil sayabileceğimiz bu tertemiz plajların olduğu yerde deniz paraşütü, rüzgar ve uçurtma sörfleri yapabilirsiniz. Mavi denizi ve yemyeşil doğasıyla gelenleri büyüleyen bu doğa harikası ziyaretçilerini etkiliyor.

Enez Kalesi

 

Enez, balkanlardan gelecek saldırılara ön koruma amacıyla yapılan bir kaledir. Taş örme duvarlardan oluşan kale antik mimari parçalarıyla önem taşımaktadır. Bir şapel ile bir kilisenin içerisinde yer aldığı kale özellikle mozaik döşemeli Enez Ayasofyası ile çok ünlüdür. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış birçok önemli ismi beraberinde ağırlamış bu kale Edirne’nin kültür turizmi açısından tercih edilen yerlerinin başında gelmektedir. Kalede beyaz atlı bir süvari kabartması da bulunmaktadır.

Gala Gölü

 

Gala ve Pamuklu göllerinin bir arada olduğu Gala Gölü, milli park statüsünde yer almaktadır. Gölün üzerinde yer alan flamingolar, pelikanlar, küçük karabatak ve bayağı aynakları izleyenleri büyülüyor. Gölün üzerinde 230’a yakın kuş türüne rastlandığı bu yerin yeşilliklerinde de endemik bitkilere rastlanmaktadır. Hem canlı popülasyonu hem de gerek gölün içindeki balıklar hem de kuşlarıyla sizlere yağlı boya tablolarından çıkmış gibi doğa harikası sunuyor.

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2596
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz