10.01.2023 22:45:00

Hatay'da Gezilecek Yerler

Hatay'da Gezilecek Yerler

Akdeniz’in en uç noktası olan Hatay Antakya’sı ve İskenderiye’si ile birçok güzelliğe sahip bir şehir. Özellikle yöresel mutfağıyla ünlü Hatay birçok gezilecek yeri, sahilleri, temiz havası ve kültürel miraslarıyla zaman geçirmekten keyif alacağınız bir yer. Antik bir yolculuk yapacağınız şehir her medeniyetten insana ev sahipliği yapmakta. Gezmeye doyamayacağınız Hatay geziniz için birbirinden güzel yerler:

Antakya Kalesi

Hatay’ın en önemli ilçelerinden biri olan Antakya içerisindeki tüm güzellikleriyle şehrin temsili noktalarından biridir. İçerisinde yer alan “Antakya Kalesi” ilk yapıldığı dönemde Asi Nehri’nden Silpius Dağlarına ulaşmaktaydı. Yıllarca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kalenin günümüze sadece Silpius Dağlarında olan bölümü kalmış. İstanbul’da yer alan surlardan sonra en uzun sur olma özelliği taşıyan Antakya Kalesi, Demir Kapı, Halep Kapısı, Şam Kapısı, Köprü Kapısı ve Köpek Kapısı olarak beş ana kapıdan oluşmaktadır. Şehrin manzarasına doyabileceğiniz bu yere giderek kuş bakışı Hatay manzarasını izleyebilirsiniz.

İskenderun Sahil

İskenderun Sahil

Şehrin sevilen yerlerinden bir diğeri İskenderun. Akdeniz’in maviliğine karşı sahil boyunca yürüyüş yaparak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Manzarayı izlemeye doyamayanlar için deniz kenarında yer alan tur teknelerine binebilirsiniz. Anıt Meydanı‘ndan başlayarak sahil boyu uzanan deniz kenarında yer alan kafeler de gelenlerin uğrak noktalarından biri. Gece gündüz çok hareketli olan İskenderun Sahili yeşillikleri ve çeşitli spor alanlarıyla her yaştan insana hitap ediyor.

Hatay Uzun Çarşı

Hatay Türkiye’de yer alan en otantik çarşılardan birine sahip. İçerisinde hem hanı hem hamamı hem de camisi bulunan Hatay Uzun Çarşı çok yönlü bir yapıya sahip. İçerisini gezdiğinizde tarihi dokuları bir arada bulacağınız çarşıda bakırcılar, semerciler, ayakkabıcılar, giyim dükkanları ve teneke işçiliğinin yapıldığı birçok dükkan bulunmaktadır. Hatay mutfağının zengin lezzetlerine de çarşıda ev yapımı olarak ulaşabilirsiniz. Özellikle köz ateşi üzerinde yapılan künefe bölgede gelenek kazandığı için gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Eski Antakya Evleri

Hatay sokaklarının tarihi ve kültürel yapısını koruduğunun en açık örneği antik şehrin sokaklarında bulunan Antakya evleridir.  Tümü neredeyse aynı plana sahip taş evler dik sokaklarda karmaşık bir yapıdadır. Taş sokaklardaki tarihi evler, tarihi ve kültürel zenginliğin yansıdığı mimari yapılarıyla fotoğraf çekilmek içinde birebir. Beyaz kalker taşıyla harmanlanarak yapılan evlerin avlulu yapısı gelenek ve göreneklerinin göstergesi olduğu için yerli ve yabancı turistlerin daha da ilgisini çekmekte. Restorasyon yapılan bazı evler kafe gibi kullanıldığı için gezinizin sonunda buralarda dinlenebilirsiniz.

Vespasianus ve Titus Tüneli

Şehirdeki sel baskınları önlemek amacıyla Roma İmparatoru Vespasian tarafından yaptırılan tünel oğlu tarafı Titus tarafından yapıldığı için baba ve oğlun adını almıştır. Mağaranın içinde dönemin önemli kişilerinden oluşan 12 mezar bulunmaktadır. “Beşikli Mağara” olarak bilinen mezarlara taş merdivenlerden inilerek ulaşılmaktadır. Kayaları oyarak oluşturulmuş mağaranın yapımının yüzyılı bulduğu düşünülmektedir. Farklı gezi deneyimi kazanacağınız bu yer tamamen el işçiliğiyle yapılması sebebiyle de önem taşımakta.

Soğukoluk Yaylası

“Belen Güzelyayla” olarak da bilinen bu alanda hem mesire alanı olarak kullanılabilirsiniz hem de kamp yapılabilirsiniz. Burada sevdiklerinizle piknik yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Yaylada yer alan yürüyüş parkurları ve piknik masalarıyla hafta sonunuzu geçirebileceğiniz gibi kamp havası alabileceğiniz alanlarda bulunmakta. Hatta bölgede gelenlerin konaklaması için bungalovlarda bulunuyor.

Vakıflı Köyü

Türkiye’de bulunan son etnik Ermeni kasabası olarak bilinen Vakıflı Köyü, gelenek ve göreneklerini yıllardır devam etmekte. Bölgede yer alan Ermeni halk tarafından her sene ağustos ayında dinsel şölenler düzenlenmekte. Eğer ağustos ayında yolunuz düşerse hem bölge halkının şölenine katılabilir hem de köyde yer alan müze ve kiliseyi gezebilirsiniz. 38 konutun yer aldığı köy kültürel anlamda taşıdığı önem sebebiyle gelen turistlerin ilk uğrak yeri oluyor.

Musa Ağacı

Hikayesiyle ün kazanmış Hatay’ın sembollerinden birisi Musa Ağacı. Hıdırbey Köyü’nde yer alan ağaç rivayete göre Musa’nın değneğini koyması sebebiyle burada ağaç yetiştiği söylenmekte. Adını da hikayesinden alan ağaç, yaklaşık 17 metre uzunluğunda ve çınar türündedir. Ağacın çevresinde yer alan Ab-ı Hayat adındaki suyun da yerliler tarafından kutsal görülmesi sebebiyle gelenler de aynı ilgiyi göstermekte.

Harbiye Şelalesi

Hatay’ın doğal güzelliklerinin başında gelen Harbiye Şelalesi, Asi Nehri’ne dökülmektedir. Özellikle yaz aylarında alana serinlik katan şelale manzarasıyla da gelenleri büyülüyor. Daphne’nin gözyaşlarından oluştuğu düşünülen şelale hikayesiyle de ilgi çekiyor. Çevresinde yer alan restoranlarda ve çay bahçelerinde zaman geçirebileceğiniz doğal alana gitmenizi ve hediyelik dükkanlarını gezmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1711
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz