11.01.2023 21:20:00

Kahramanmaraş'ta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş'ta Gezilecek Yerler

Ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan sevilen şehirlerinden birisi de Kahramanmaraş’tır. Kültürel anlamda ve tarihi alanda zengin olması, ülkemizde gezilecek şehirler arasında yer aldığını gösteren özellikleridir. Ülkemizde yer alan çoğu şehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kahramanmaraş da bu şehirlerimizden birisidir. Tarihinin Paleolitik Çağ’a kadar uzandığı yapılan çalışmalar doğrultusunda elde edilmiş olan bilgiler arasında. K. Maraş gezilecek yerler açısından zengin şehirlerimizden. Gelin bu yerleri beraber inceleyelim.

Kahramanmaraş Kalesi

Bir tepe üzerinde yer alan kale, K. Maraş’ın simgelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Tepede de Türk bayrağı yer almakta. M.Ö 1 ya da 2. yüzyılda inşa edilmiş olduğu tahmin edilen kale, yıl içerisinde yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen alanlardan birisidir. Ayrıca bu kale Seyahatname isimli Evliya Çelebi’nin eserinde de geçmektedir. Eserde bahsettiği ‘’Dört Maraş Aslanı’’ da bir dönem bu tepede yer almaktaydı. Fakat sonrasında kaldırılarak Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüştür. Bu eseri görmek isteyen kişiler Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirler.

Mercimek Tepesi

Muhteşem manzarayı görebilmek adına ziyaret edebileceğiniz yerler arasında Mercimek Tepesi bulunmakta. Özellikle de akşam saatlerinde şehrin tüm ışıklarını görmeniz mümkün olacaktır. Kaçırılmayacak bir nokta olan bu tepe, yerli halkın da en çok tercih ettiği alanlardan birisi olarak karşımıza çıkmkata. Çevresinde yer alan lokanta ve kafeler sayesinde dinlerseniz oturup dinlenme imkanını da yakalayabilirsiniz.

Geleneksel Maraş Konakları

K. Maraş’ın evlerini yakından görme imkanına bu alanda kavulabilirsiniz. Genel olarak konak şeklinde olan bu evlerin hepsi kullanımdadır. Muhteşem bir işçiliğe sahip olan konaklar dış alanda gözlenebilir ve gotoğraflanabilir. İki ya da üç katlı olma özelliği gösteren konaklar, tam bir konak biçiminde tasarlanmıştır. İçerisinde haremlik- selamlık denen bölüm de yer almaktadır. Avlu içerisinde yer alan ağaçlar, alt katta yer alan samanlık ya da depolar görülmeye değer yapılar arasında bulunmakta.

Yedi Güzel Adam Müzesi

Edebiyatımız açısından muhteşem bir öneme sahip olan Yedi Güzel Adam için oluşturulmuş olan bu müze, onlar hakkında daha detaylı bilgi edinebilmeniz açısından ziyaret etmeniz gereken müzeler arasında yer alıyor. Müze içerisinde her bir isim için özel bir alan yer almaktadır. Saat 08.00 ile 17.00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Maraş Kültür Evi ve Etnografya Müzesi

Maraş halkının nasıl yaşadığı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabileceğiniz bu müze, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. 1904 yılında yaptırılmış olan müze içerisinde K. Maraş halkının yöresel kıyafet örnekleri de balmumu heykelleri üzerinden sergilenmektedir. Bunun yanı sıra odalar da o dönemde yaşamış olan halkın odaları şeklinde tasarlanmıştır. Pazartesi günleri kapalı olan müze diğer günler rahatlıkla gezilebilir.

Kapıçam Tabiat Parkı

K. Maraş içerisinde yer alan doğa harikalarından birisi de Kapıçam Tabiat Parkı olarak karşımıza çıkıyor. Parkın mesire yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Pek çok canlıya ev sahipliği yapan bu alan sakinleşmek ve şehrin kalabalığından kaçmak için tercih edilebilecek yerler arasındadır.

Yeşilgöz Obruğu

Adeta cennetten bir köşe olan bu obruk, K. Maraş içerisinde ziyaret listesine eklenmesi gereken yerlerden birisi. Maraş’tan 60 kilometre uzakta yer alan obruğu ziyaret edebilmek için özel aracınızı kullanabilirsiniz. İçerisinde piknik yapabilir ya da masmavi sularında yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kafa dinleyip rahatlamanız adına bire bir yerler arasında olduğunu da eklemek gerekiyor.

Çokran Mavi Göl Şelalesi

K. Maraş merkezden 50 km uzaklıkta yer alan bu şelale, yerli ve yabancı turistin uğrak yerlerinden birisidir. Muhteşem görüntüye sahip olan şelale 15 metre yükseklikten aşağı inmektedir. Alanda birbirinden güzel fotoğraflar çekebilmeniz de bu doğa harikası sayesinde mümkün olacaktır.

Kumaşır Gölü

Şehir merkezinden 9 kilometrelik mesafede yer alan bu göl, şehrin doğal güzelliklerini yakından görebilmeniz için tercih etmeniz gereken yerler arasında. Yeşil ve mavinin buluşma noktası olan bu alan, yerli halkın hafta sonlarını değerlendirdiği yerler arasındadır. Özellikle içerisinde piknik yapabilme imkanına sahip olunması, çocuklu aileler tarafından da sıklıkla ziyaret edilme sebepleri arasındadır. Sizler de bölgeye ulaşım sağladıktan sonra dilerseniz piknik yapabilir dilerseniz oltanızla balık avlayabilirsiniz. Keyifli vakit geçirebilmek için K. Maraş’ta bu göle uğramadan ziyaretinizi sonlandırmayın.

 

 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 9973
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz