12.01.2023 10:55:00

Kartal'da Gezilecek Yerler

Kartal'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin İstanbul ilinin bir ilçesi olan Kartal, Anadolu yakasının en büyük ilçelerinden birisidir. Deniz manzarasının, ormanlık alanların, piknik alanlarının, parkların ve sahilde yürüyüş yollarının bulunduğu hem yaşamak hem de gezmek için tercih edebileceğiniz bir yerdir. 

MASAL MÜZESİ

Kartal ilçesine geldiğinizde Masal Müzesine uğramadan gitmeyiniz Kartal Merkezde yer alan müze, Türkiye’nin tek masal müzesi olarak gözümüze çarpıyor. Yerli yabancı yüzlerce masal kahramanını görmenize olanak sağlayan müze, çocuklu ailelerin keyifli bir gezi ve öğreti alanı sunuyor. 7’den 70’e herkesin görmesi gereken bir yer olan Masal Müzesi, çocuklara okuma alışkanlığı kazanmayı öğretme amacıyla kurulmuştur. Çocuklar için oyun alanı da olan bu müzede 23 Nisan gibi özel günlerde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

DRAGOS TEPESİ

Dragos tepesi Kartal ilçesinde ve hatta İstanbul ili içerisinde ki en güzel Adalar manzarasının olduğu yer olarak bilinir ve yerli yabancı turistler tarafından ziyaret edilir. Halk arasında İstanbul’un balkonu olarak bilinen Dragos Tepesi, etrafında olan villaların yer almasından ötürü özellikle yaz aylarında daha çok turist çeken bir bölgedir.

Muhteşem İstanbul Boğazı Manzarası ile birlikte Marmara Adası manzaralarına sahiptir. İstanbul’un giderek büyümesi ve turistlerin ilgi odağı olan bir ilçe olmasından bu yana Kartal ilçesinin en keyifli noktalarından birisi olmuştur. Dragos tepesinde bulunan tesiste güzel yemeklerinde tadına bakabilirsiniz.

CAN GEVRAN DENİZ KABUKLARI MÜZESİ

Kartalın en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan Can Gevran Deniz Kabukları Müzesi, uzun yıllardır gezdiği gördüğü yerlerden biriktirdiği deniz kabuklarını sergileyen Kemal Gevran’ın koleksiyonunun sergilendiği müze Kartal’ın Dragos semtinden yer almaktadır.

Türkiye’nin ilk deniz kabukları müzesi ve merkezi olan Can Gevran Deniz Kabukları Müzesinde yüzlerce farklı deniz kabuğu sergilenmektedir.

Sualtına ait yaşamları yakından tanık olabileceğiniz müzede, dünyanın farklı yerlerinden gelen deniz kabukları sergilenmektedir.

 KARTAL BUZ VE KAYKAY PİSTİ

Kartal’da özellikle çocuklu aileler tarafında yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği Buz ve Kaykay Pisti Tesisleri, Kartalın en çok tercih edilen ve gidilen yerler arasında gösteriliyor.

Tesiste özel paten dersleri, aile dersleri, grup dersleri, yaz okulu ve hobi kursları gibi olanaklar sunmaktadır.

Kişiye özel dersler alabileceğiniz ve çocuklarınızla, ailenizle paten ve buz pisti deneyimi yaşayabileceğiniz Kartal Buz ve Kaykay Pistini gezi rotanıza ekleyebilirsiniz

AYDOS ORMANI VE MESİRE ALANI

Kartal’ın doğal güzellikleri ve muhteşem doğası ile görülmesi gereken Aydos Ormanı, çam ağaçlarının ortasında adeta doğanın kalbinde bol oksijenli bir atmosfere sahiptir.

Dört mevsim de gidip görebileceğiniz bir yer olan Aydos Ormanları, içerisinde bulunduğu Mesire alanı da bulunduran ormanda aileniz ile güzel vakitler geçirebilirsiniz. İstanbul’un stresinden kurtulup rahatlamak istediğiniz anlarda İstanbul’dan çıkmadan doğa ile iç içe bu yere ulaşabilirsiniz. Aydos göleti ve içerisinde yer alan yüzlerce bitki florası ile birlikte huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Gölet etrafında bisiklet kiralayarak bisiklet turu da yapabilirsiniz ya da güzel bir doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için uğrak yerlerden biridir.

SOĞANLIK HASEKİ SULTAN ÇEŞMESİ

Kartal ilçesinin Soğanlık semtinde yer alan Haseki Sultan’ın yaşadığı dönemde çok vakit geçirdiği bir yer olarak bilinir. Haseki Sultan Vakfı’nın desteği ile inşa edilen Haseki Sultan Çeşmesi, Kartal’ın tarihi yapılarından biridir. Tarihi çeşme Hacı Ali Ağa Cami’nin yanında yer almaktadır. 2000 yılında restorasyon işlemine uğrayan çeşme hala güzelliğini korumaktadır.

KARTAL SAHİLİ

Kartal ilçesinin Kordonboyu mahallesine bağlı olan Kartal Sahili; denizin hemen dibinde ki konumu, uzun yürüyüş parkuru ve huzurlu atmosferi ile Kartal’da gidilecek yerlerden biridir.

Kartal gezinizde, sabah güne uyandığınızda güzel bir başlangıç yapmak  ve deniz havası eşliğinde bol oksijenin tadını çıkarmak isterseniz, yürüyüş için Kartal sahilinde yer alan yürüyüş parkını tercih edebilirsiniz.

Kartal sahilinde; çimenlerin ortasına oturup kitap okuyabilir, bazı noktalarda yer alan masalarda çay içip bir şeyler yiyebilir ya da etrafta yer alan kafelerden birinde, deniz manzarasının ve keyifli bir atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

KARTAL MEYDAN

Kartal Meydanı, ilçeye gelen ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği, bölgenin en kalabalık noktasıdır.  Kartal Meydanı’nda; alışveriş yapabileceğiniz güzel bir çarşısı ve çok sayıda kafe ile restoranlarda yer almaktadır.

Burada ayrıca; yılın belirli dönemlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve aktiviteler yapılmaktadır. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olan Kartal Meydanı, Kartal ziyaretinizde uğramanız gereken yerlerdendir. 

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2516
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz