14.01.2023 22:50:00

Kayseri Merkez Gezilecek Yerler

Kayseri Merkez Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehirlerimizden biridir Kayseri... Kayseri’nin pek çok doğal ve tarihi güzelliği içerisinde bulundurması da bu şehrin gezilmesi gereken yerlerin sayısını arttırmakta. Medeniyetlerin geçiş noktasında bulunan Kayseri, geçmişten günümüze pek çok mimari eseri de günümüze taşımıştır. Kayseri merkez gezilecek yerleraçısından incelendiğinde, dağları, milli parkları ve vadileri bünyesinde bulundurduğu görülmekte.

Erciyes Dağı

Kayseri denildiğinde akıllara gelen ilk yer Erciyes Dağı olmakta. İl merkezinden 25 km uzaklıkta yer alan bu alan özellikle kış mevsimlerinde bambaşka güzelliklere kavuşuyor. Dilerseniz kış tatili için bu alanı değerlendirebilirsiniz. İçerisinde yer alan tesisler sayesinde konaklama imkanını da sunan Erciyes Dağı, yerli ve yabancı turistler tarafından her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kayak merkezine giriş yapabilmeniz için belli bir ücret ödemeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Giriş ücretleri değişkenlik gösterebilecektir.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi’nin kimin tarafından yapıldığı bilinmese de tarih açısından M.Ö 3. yüzyılda yapılmış olabileceği tahminler arasında bulunmakta. Özellikle de farklı imparatorluklar tarafından kullanılmış bir kale olması bu kaleyi özel kılmakta. Roma döneminde de kullanılmış olan kalenin içerisinden Romalılara ait olan sikkeler çıkarılmıştır. Zaman içerisinde eksilmeden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kaleyi ziyaret edebilmek için ücret ödenmesi gerekmekte.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Şehirden uzak doğa ile baş başa kalmak isteyen kişilerin gitmesi gereken yerlerden birisi olan bu şelaleler, merkezden 155 km uzaklıkta bulunuyor. Doğa harikası olan bu yer, hafta sonlarında da sıklıkla ziyaret edilmekte. Piknik alanı olarak da değerlendirebileceğiniz alanda ailenizle birlikte keyifli zaman geçirmeniz mümkün olacak.

Kayseri Saat Kulesi

II. Abdülhamit döneminde yapılan bir kule olma özelliğindedir. 1906 yılında yapılmış olan bu kule tüm güzelliğiyle günümüze kadar gelmiştir. Saat kulesinin pek çok kuleden ayrılan bir özelliği de çatısında bir rüzgar gülünün bulunmasıdır. Ayrıca bu rüzgar gülü çinko malzemeden yapılmıştır. Binanın yapımında da kesme taş kullanıldığı görülmekte. Kayseri’ye gelmişken mutlaka bu kuleyi de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Kayseri’nin önemli sembollerinden birisi olduğunu da belirtebiliriz.

Döner Kümbet

Diğer bir adıyla Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak anılan kümbet, 1276 yılında Şah Cihan Hatun için yapılmıştır. Döneme bakıldığında da Selçuklu Sultanı olan I. Alaeddin Keykubad zamanında inşa edildiği bilinmekte. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde yer alan bu kümbet yapısı ile dikkat çekmekte. Kesme taşlardan inşa edilmesinin yanı sıra geometrik motifler de üst yapısında incelenebilecektir. Tarihi yapılara ilgisi olan herkesin Kayseri’de yer alan Döner Kümbet’e gitmelerini öneriyoruz.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı

İl merkezinde yer alan bu meydan; farklı medeniyetlerin ayak izlerini de barındırmakta. Başta Roma olmak üzere Bizans ve Osmanlı’ya da ev sahipliği yapmış olan meydanın çevresinde pek çok yapı görebilmek mümkün. Bu yapılardan birisi de Kurşunlu Cami’dir. Meydana bakıldığında cami meydanın hemen arka kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda Kayseri Kalesi ve Atatürk Heykeli de bu alanda yer alan yapılar arasında bulunuyor.

Sultan Sazlığı Milli Parkı

2006 yılından bu yana milli park olan park, doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir yer olma özelliğinde. Muhteşem alanlar keşfedebileceğiniz milli park, fotoğraf çekimleri için de tercih edilmekte. Ayrıca parkın bir diğer özelliği de içerisinde çok çeşitli kuşları barındırmasıdır. Su kaynaklarını da görebileceğiniz milli parka girişler ücretli olarak yapılmakta. Sizler de Kayseri geziniz sırasında Sultan Sazlığı Milli Parkı’nı gezebilir ve yürüyüşleriniz için de bu alanı tercih edebilirsiniz. Bu alanda sevdiklerinizle beraber oldukça keyifli zaman geçirebilmeniz mümkün.

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Tunç Çağı’ndan kalma pek çok tarihi eseri dahi bünyesinde bulunduran bu müze, geçmiş medeniyetlere ulaşabileceğiniz bir alan. Tarih meraklılarının ise mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze görevinde. 1969 yılında ziyarete açılan müzede farklı medeniyetlerin izlerine rastlamanız mümkün olacak. Eşyaların haricinde heykeller ve mezarlar da müzede sergilenen tarihi eserler arasında yer alıyor.

Mimar Sinan Evi

Mimar Sinan’ın hem doğduğu hem de büyüdüğü bu ev Kayseri’nin değerleri arasında bulunmakta. Toplamda 3 katlı olan ev, kemerli kapılara da sahip bir yapı örneğidir. Günümüze kadar gelmeyi başarmış bu ev manevi açıdan da önem taşımakta. Mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 218
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz