9.01.2023 23:55:00

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Türkiye’de İnanç ve Kültür Turizmi denildiğinde akla gelen ilk yerlerden olan Konya, aynı zamanda tarih öncesi yerleşim alanlarıyla gezip göreceğiniz, keşfedeceğiniz bir çok farklı noktası vardır. Konya, birçok medeniyete yapmış olduğu ev sahipliği ile tarihi yönden çok bilgi dolu bir yerdir. Konya’yı yeniden tanıyacak ve bilmediğiniz yerlerini keşfedeceksiniz

MEVLANA MÜZESİ VE TÜRBESİ

Konya denildiği zaman akla gelen ilk kişi Hz. Mevlana’dır. Konya’da düzenlenen inanç turizminin değişmez adreslerinden birisi olan Mevlana müzesi ve Türbesi, tarihi Mevlana dergahının da içine dahil olduğu yapıdadır. Türkiye’nin en eski müzelerinden biri olan ve 1926 yılında ziyarete açılmış bir yapıdır. Ülkemizin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan bu müze aynı zamanda Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesine de ev sahipliği yapıyor. Anadolu Selçuklu döneminin yansıtan etkileyici mimarisi ve zengin koleksiyonlarını ve diğer eşsiz koleksiyonları görmek için mutlaka gidip ziyaret etmeniz gereken bir yer olarak gözümüze çarpıyor.

ÇATALHÖYÜK

Tüm dünyadan arkeoloji meraklılarını kendisine çekmeyi başaran Çatalhöyük, Konya’nın Çumra ilçesinde yer alıyor 1958 yılında keşfedilen ve 9 bin yıl önce inşa edildiği tahmin edilen Çatalhöyük bölgesi, Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağı boyunca yerleşim alanı olarak kullanılmış Orta Anadolu’nun en önemli tarihi yerlerinden biri olarak dört mevsim turların düzenlenildiği bir yerdir. Bölge 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Çatalhöyük Neolitik Kentini gezerken tarih öncesine ait çanaklar, çömlekler ve günlük kullanılan eşyaları görebilir, Taş odaları ve Kaya mezarlarını da inceleyebilirsiniz

ALAADDİN KEYKUBAT CAMİİ

Alaaddin Keykubat Camii olarak bilinen ve şehrin gezilmesi gereken gezi noktalarından Alaaddin Tepesinde yer alan Alaaddin Camii, Konya ilinin en büyük ve en eski camisi olarak bilinir ve görülmeye değer bir eser olarak gözümüze çarpmaktadır. 1116 yılında I.Rükneddin Mesud döneminde inşası başlatılan camii 1221 yılında I.Alaaddin Keykubad döneminde tamamlanmıştır. Caminin avlusunda 8 tane Selçuklu sultanlarının türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Selçuklu dönemi en güzel şekilde yansıtan eserlerden birisi olan camii, etkileyici ahşap ve taş oymaları ve tepeden sunduğu Konya manzarasıyla sizleri büyüleyeceğine emin olabilirsiniz.

KYOTO JAPON PARKI

Japonya’nın Kyoto şehri ile kardeş şehir anlaşması bulunan Konya’nın en ilgi gören parklarından biridir. Japon mimarisi ve Japonya’ya özgü bitkileri ile sizi adeta Konyada değil Japonya’ya gezmeye gelmişsiniz gibi hissettirecektir. İçerisinde 4 bin metrekare gölet içeren binlerce çiçek türüyle süslü bahçeleri, Japon kültürüne özgü kamelyaları kafeleri ve Japon mutfağına sahip olan restaurantları ile birlikte sizlere çok farklı bir deneyim sunuyor.

KONYA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Oldukça zengin bir tarih sahip olan Konya, Arkeoloji müzesinde Cilalı taş, Erken çağ, Demir çağ gibi tarih öncesi dönemlerinin yanı sıra Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait binlerce eserin de sergilendiği Konya Arkeoloji Müzesi, Çağlar arası tarihi merak eden tarih severler için mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

İlk olarak 1901 yılında Türkiye’nin en eski müzelerinden biri olarak kurulmuştur. Konyanın çevresinde ki Karahöyük, Çatalhöyük gibi kazı alanlarından çıkarılan paha biçilmez eserleri görme şansı bulabilirsiniz. Roma döneminden günümüze kalan mezar başlıkları da görülmesi gereken güzelliklerden birisidir.

YERKÖPRÜ ŞELALESİ

Konya’nın gelenlerin mutlaka görmeniz gereken ve en çok bilinen doğa harikalarından birisi olan Yerköprü Şelalesi, 400 metreyi bulan sarp kayalar arasından akan bembeyaz sularla çevrili bir gezi alanıdır. Yaz aylarında doyasıya yüzebilir ve serinleyebilirsiniz. Fotoğrafçıların ve doğa yürüyüşçülerinin önemli bir gezi noktası olan Yerköprü şelalesi, seyir teraslarından etkileyici manzarayı izleyebilirsiniz. Tertemiz havası ve kuş sesleri ile birlikte yöresel kahvaltılar ile harika bir gezi geçirebilirsiniz

KONYA TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ

Konya’nın 2015 yılında hizmete açıldığından itibaren en çok ziyaret edilen alanlarından birisi olan 7600 metrekare gibi devasa bir alanı kaplayan bahçe 3500 metrekare gezi alanına sahiptir. Yüzlerce farklı türde 20 bin bitki ile süslenen ve 15 farklı türde binlerce kelebeğe ev sahipliği yapan kelebek bahçesinde kelebeklerin hayat döngülerini de izleyebilirsiniz

AZİZİYE CAMİİ

Aziziye camii 17. Yüzyılda, Osmanlı döneminde inşa edilen bir şaheser. Son dönem Osmanlı mimarisinin en muazzam örneklerinden biri olan camii, Barok mimarisi ve Klasik Osmanlı mimarisinin birleşimi olmasıyla birlikte hem mimari hem de tarihi olarak çok önemli bir eserdir.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2273
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz