25.12.2022 16:45:00

Kuzguncuk'da Gezilecek Yerler

Kuzguncuk'da Gezilecek Yerler

İstanbul’un en sevilen semtleri içerisinde yer alan Kuzguncuk, özellikle de sessiz ve sakin bir özellik göstermesinden dolayı hem yerli hem de yabancı turistlerin her daim ilgisinde olan yerlerden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Kuzguncuk’a gitmeden önce bu yazımızı okuyup yer hakkında daha detaylı bilgi edinmeniz de mümkün. Kısıtlı bir zamanınız varsa ve Kuzguncuk’u en kısa sürede gezmek istiyorsanız sizler için derlediğimiz Kuzguncuk gezilecek yerler yazımızı okuyup yola çıkmanızı öneriyoruz.

Kuzguncuk Sahili

Kuzguncuk semti için gezilebilecek ilk yer önerisi olan bu sahil, manzaranın tadını çıkarabilmeniz için en muhteşem noktalardan birisi. İster sabah ister de akşam saatlerinde ziyaret edebileceğiniz bu sahilde dilerseniz yürüyüş yapmanın tadını da çıkarabileceksiniz. Ayrıca sahil üzerinde yer alan farklı restoran ve kafelerde de vakit geçirebilir ve isterseniz bu yerlerde bir soluk alabilirsiniz. Özellikle de akşam saatlerinde büyüleyici bir güzelliğe sahip olan sahilde fotoğraf da çekilebileceksiniz.

Kuzguncuk Sokakları

Rengarenk evleriyle içinizi ısıtacak olan bu evler, tarihi görmek isteyen kişilere de kaynaklık ediyor. Eski evlerin restore edilmesiyle birlikte oldukça güzel bir mimari ortaya çıkmış durumda. Ayrıca renkli evlerin yanı sıra sokaklarda yer alan farklı mimarideki yapılar da sokakları gezerken karşımıza çıkıyor. İstanbul’un güzellikleri içerisinde yer alan Kuzguncuk sokakları, bu sokaklardan geçen herkesi kendine hayran bırakacak nitelikte.

Fethi Ahmet Paşa Yalısı

İnşa tarihi kesin olarak bilinmeyen bu yalı, Osmanlı döneminden kalma bir mimariyi de bünyesinde toplamakta. 2. Mahmud ‘un damadının satın aldığı kayıtlara geçen yalı, toplamda 2 katlıdır. 16 adet odanın da bu iki kata sığdırıldığını görüyoruz. Denizin tam karşısındaki yalının fotoğraflarını çekmek isteyebilirsiniz.

Marko Paşa Köşkü

19. yüzyılda yaşamış olduğu bilinen Marko Paşa, ‘’Paşa’’ unvanına sahip olan ilk doktor olarak kayıtlara geçmiştir. Bir dönem Marko Paşa’nın içerisinde yaşadığı bu köşk, şimdilerde ise okul olarak kullanıma açılmıştır. Kuzguncuk ziyaretinde vakit bulan herkesin bu köşkü ziyaret etmelerini öneriyoruz. Özellikle de eski bir yapı olduğu için tarihi yapılar görmek isteyen kişileri etkileyebilecek nitelikte bir mimariye sahip.

Cemil Molla Köşkü

Kuzguncuk ile Beylerbeyi’nin tam arasındaki bu köşk, yeşilliğin ortasında kalmış bir yapı. Etrafının tamamen ağaçlarla örülü olması onu etkileyici kılan özelliklerden birisi. Aynı zamanda köşkün 1885 yılında Osmanlı devlet adamı olan Cemil Molla tarafından yaptırıldığı da edinilen bilgiler arasında. Köşkün mimarının da İtalyan Sinyor Alberti’dir. İtalyan bir mimar tarafından yapıldığı için yapıda tam anlamıyla bir Osmanlı mimarisi görmek mümkün değil. Yalnızca Cemil Molla’nın isteği üzerine birkaç bölümde Osmanlı imzası bulunmakta diyebiliriz. Köşk şu anda mülk olarak kullanılmakta. Bunun için de ziyaretçilere ne yazık ki açık değil. Fakat dilerseniz köşkü dış cepheden görebilirsiniz.

Üryanizade Cami

1860’lı yıllarda yapıldığı bilinen bu cami, tam deniz kenarında yer alması özelliğinden dolayı adeta bir yalı gibi gözükmekte. 2004 yılında yapılmış olan restore çalışması ile beraber, caminin ilk halini yitirdiği görülmektedir. Cami şu anda da ibadete açıktır.

Ayios Panteleimon Kilisesi

Ülkemizin hemen hemen tüm şehirlerinde tarihi kiliselere rastlamak mümkün. Kuzguncuk içerisinde de 1831 yılında yapılmış olan bir kilise yer almakta. Ayios Panteleimon Kilisesi ismiyle bilinen bu kilise, 1872’de meydana gelen bir yangın sonrasında yeniden onarılmak zorunda kalmış ve onarım işlemi bittikten sonra da tekrar ibadete açık hale getirilmiş. Kiliseye bakıldığında dikkati çekecek olan en büyük özellik de çan kulesidir. Çan kulesinin mimarı ise Andon Hüdaverdioğlu’dur. Sabah saat 09.00 ile akşam saat 18.00 arasında açık olan kilise ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilecektir.

Nail Kitabevi

Kitap sevenler için muhteşem bir şekilde dizayn edilmiş olan bu kitabevini gezmeden ayrılmamalısınız. Çocuklar için de özel bir bölüme sahip olan bu kitabevi, hem dış hem de iç cephesiyle herkesi kendine hayran bırakan nadir kitabevlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Dilerseniz kitabevinin içerisinde bir yorgunluk kahvesi içmeniz de mümkün. Bu şirin binayı herkesin gezmesini tavsiye ediyoruz.

Ekmek Teknesi ve Perihan Abla Sokağı

Hepimizin bir dönem izlediği Ekmek Teknesi ile Perihan Abla dizisine bir dönem Kuzguncuk’un ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Kuzguncuk gezilecek yerlerlistenize bu sokağı da dahil etmenizi öneriyoruz. Bu sokak sayesinde nostalji yaşamanız mümkün hale gelecek.

Tarihi Kuzguncuk Fırını

Fırının önünden geçerken mis gibi kokuları alıp içeri girmemeniz imkansız! Tarihi özelliğe sahip olan bu fırın pek çok ürünü taze olarak çıkarıyor. Özellikle de yaz mevsiminde uğrarsanız doğal süt ile yapılmış olan dondurmasını da denemeden geçmeyin.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 1478
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz