19.12.2022 09:00:00

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler

“Kayısı Diyarı” olarak da bilinen Malatya bulunduğu konum sebebiyle birçok uygarlığın uğrak noktası olmuştur. İçerisinde yer alan bereketli topraklarıyla tarihi ve kültürel anlamda önem taşıyan kazı alanlarıyla ve elbette ki doğal güzelliğiyle hoşunuza gidecek bir yer. Malatya’ya gittiğinizde tarihi bir gezinin yanı sıra doğayla iç içe olabileceğiniz yürüyüşler yaparak da güzel zaman geçirebilirsiniz. Tabii ki şehrin favorisi olan kayısıyı ana vatanında yemeyi de unutmayın. 

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

 

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde yer alan dikdörtgen kervansaray hem ticari hem de askeri anlamda önem taşımaktadır.  Doğu yönünde gerçekleştirilen yolculuklarda durak noktası olması sebebiyle özenle tasarlanan yapı Evliya Çelebi’nin eserlerine de konu olmuştur. Malatya’ya geldiğinizde Mustafa Paşa tarafından yaptırılan bu büyük kervansaraya uğramalısınız.

Günpınar Şelalesi

 

“Aşudu Şelalesi” olarak da bilinen Günpınar Malatya’nın en güzel doğa manzaralarından birine sahip. Yeşilliklerin arasından akan şelale gelenleri eşsiz manzarasıyla büyülerken aynı zamanda da çevresinde yer alan restoranlarda zaman geçirebilirsiniz. Seyir ve piknik alanlarının da bulunduğu şelalenin çevresinde sevdiklerinizle zaman geçirebilir isterseniz güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Turgut Özal Tabiat Parkı

Malatya’da yer alan Pınar Başı kaynak suyuna çekilen set ile oluşturulan göletin çevresini saran ağaçların kapladığı bir parktır burası. Bereketli topraklarıyla birçok endemik bitkiye ev sahipliği yapan rengarenk bahçelerinde gezebileceğiniz bisiklet sürebileceğiniz parkta çocuklar içinde oyun alanları bulunmakta. Piknik alanları ve kamelyalarında da zaman geçirebileceğiniz parkın içinde köprüler ve geçitlerde bulunmakta.İsterseniz parkın içinde yer alan gölette su bisikletlerine binebilirsiniz.

Levent Vadisi Seyir Parkı

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunan Levent Vadisi’nde bulunan kaya oluşumları görenleri hayran bırakıyor. Dar bir yol üzerinden ulaşacağınız seyir tepesinden vadiyi izleyebilirsiniz. Jeolojik aşınmalar sonucu oluşan Levent Vadisi’nde aynı zamanda kaya kabartmaları, mağaralar ve uçurumlar bulunmaktadır. Aynı zamanda küçük bir kafesi de bulunan seyir terasında zaman geçirebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Müzesi  

Malatya’nın en turistik yerlerinden biri ahşap makinalardan dijital makinalara kadar her çağdan makineye ev sahipliği yapmaktadır. Müzedeki en büyük ilgiyi casus makineler çekmektedir. Sergide fotoğraf makinalarının yanı sıra sergilenen aksesuarlarda görenler tarafından ilgi çekiyor. Müzede film yıkama ve kart baskı laboratuvarları kadar Nostaljik Sinema Salonu’da gezilmeye değer. Fotoğraf makinelerinin arasında tarihi yolculuk yapacağınız müze Malatya’nın Merkezi’nde yer almaktadır.

Orduzu Pınarbaşı

Malatya il sınırları içerisinde tercih edilen mesire alanlarının başında gelen Orduzu, yerlilerin yaz kış gittiği yerlerden biri. Gölün çevresinde yer alan ağaçların arasında piknik yapabilir isterseniz de açık doğa havasında yürüyebilirsiniz. Mesire alanının içinde yer alan göletin yanına “Mişmiş” adında bir park inşa edilmiştir. Halk arasında kayısının bir başka deyimi olan mişmiş Malatya’nın simgelerinden biridir. Şehirde düzenlenen festivaller ve organizasyonların ana merkezi olan Orduzu Pınarbaşı’nı sizler de seveceksiniz.

Arapgir

Arapgir Malatya’nın doğal güzelliğiyle ünlü yaylalarından biri olan Sarıçiçek Yaylası’na, Osman Paşa Hamamı, Harap Pazar harabeleri gibi güzel yerlere sahiptir. Merkezinde yer alan tarihi binalarıyla arkeolojik kazılarda ortaya çıkmış kaya mezarlarıyla ünlü yerde 1224 yılına ait en eski cemevi de bulunmaktadır. Eski adı “Daskuza” olan bu yerde tarihi bir geziyle yapıları inceleyebilir yaylasında temiz havasını alabilirsiniz.

Arslantepe Höyüğü

Diğer adı “Melid” olan arkeolojik yerleşim yeri açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır. Antik şehir kalıntılarının bulunduğu yerde iki adet aslan heykeli bulunmaktadır. Buradaki kazılardan çıkartılan buluntular çeşitli müzelerde sergilenmektedir. Tarihi ve kültürel olması dışında birçok açıdan önem taşıyan höyük, 2014 yılında Unesco Dünya Miras Geçici Listesi’ne adını yazdırmıştır.

İspendere İçme Suları 

Malatya’ya turizm dışında şifalı suyunu görmek için gelenler de çok. Geçmiş zamanlardan beri hastaların şifa bulduğu kaynak su sadece Türkiye’den değil yurtdışından gelen turistlerinde ilgisini çekiyor. Böbrek taşı, cilt hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve safra kesi taşı gibi rahatsızlıklara şifa olduğuna inanılan İspendere İçme Suları’ndan gelenler su doldurarak gidiyorlar. Su üzerine yapılan tıbbi çalışmalar sonucunda çoğu hastalığa olumlu etkisi olduğu tespit edilmiş İspendere’ye uğramanızı tavsiye ederim.

Malatya Müzesi

Malatya çevresinde yapılan arkeolojik kazılardaki buluntulardan edinilen tespitlere göre bölgede Neolitik, Kalkolitik, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine araç ve gereçler bulunmuştur. Müzede sergilenen yapılar özellikle Arslantepe Höyüğünden çıkartılan buluntulardan oluşmakta. İçi kadar dışı da arkeolojik buluntularla dolu olan müzenin bahçesinde çeşitli mezar anıtları yer alıyor.

Yorum Yap
Ad Soyad
E-Posta
Telefon
Mesaj
Doğrulama kodu : 2242
Populer Yazılar
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz